Zgodnie z treścią metaanalizy badawczej z 2021 roku suplementacja kolagenu w połączeniu z ćwiczeniami może być korzystna jako wsparcie w chorobach zwyrodnieniowych kości i stawów. Jest to prawdopodobnie spowodowane stymulującym wpływem kolagenu i ćwiczeń na macierz pozakomórkową tkanki łącznej. Stymulacja poprawia jej strukturę.
Z pośród 856 badań losowo wybrano15 badań, z czego 12 obejmowało sportowców rekreacyjnych, 2 starszych uczestników i 1 niewysportowaną kobietę przed menopauzą. Wyniki podzielono na cztery kategorie:
- ból stawów i powrót do zdrowia po urazach stawów,
- skład ciała,
- bolesność mięśni i regeneracja po ćwiczeniach,
- synteza białek mięśniowych i synteza kolagenu.
Kolagen stanowi około 65-80% suchej masy ścięgien. Obecne w kolagenie wiązania poprzeczne odpowiadają za ich wytrzymałość, odporność na naprężenia i siły ścinające. W związku z tym kolagen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia ścięgien i zmniejszaniu potencjalnego ryzyka kontuzji w sporcie.
Badania nad peptydami kolagenowymi i specyficznymi produktami żelatynowymi koncentrowały się głównie na wpływie suplementacji na zdrowie kości i stawów. Chociaż wyniki są niejednoznaczne, istnieją przekonujące dowody na to, że peptydy kolagenowe i specyficzne produkty żelatynowe hamują rozpad kolagenu kostnego i łagodzą bolesne objawy związane z chorobami zwyrodnieniowymi stawów.
Dwa badania wykazały, że peptydy kolagenowe mogą być stosowane jako bezpieczne suplementy terapeutyczne pomagające w radzeniu sobie z objawami związanymi z chorobą zwyrodnieniową stawów i osteoporozą.
Wyniki wskazują, że suplementacja kolagenu ma wpływ na pewną poprawę składu ciała, siły i regeneracji mięśni. Tempo syntezy kolagenu było podwyższone przy stosowaniu 15 g kolagenu dziennie, ale nie miało znaczącego wpływu na syntezę białek mięśniowych w porównaniu z izoazotowymi źródłami białka o wyższej jakości.
Dokładne mechanizmy powyższych zależności są niejasne, a przyszłe badania powinny obejmować większą liczbę uczestników i sportowców, a w celu otrzymania bardziej precyzyjnych wyników należy przeprowadzić biopsję mięśni i rezonans magnetyczny.