Kolagen produkowany jest głównie przez fibroblasty w tkance łącznej. Liczne komórki nabłonkowe wytwarzają określone rodzaje kolagenu. Różne kolageny i struktury, które tworzą, mają pomóc tkankom oprzeć się rozciąganiu.
Fibroblasty są wrażliwe na bodźce fizyczne i chemiczne, które mogą wywoływać zarówno aktywację, jak i proliferację fibroblastów (wzmocnienie pracy oraz zwiększenie ilości fibroblastów).
- Bodźce chemiczne opierają się na mechanizmie „zamka i klucza”, w którym małe ligandy wiążą się z receptorami znajdującymi się na zewnątrzkomórkowej błonie fibroblastów, wywołując ich aktywację. Oligopeptydy kolagenowe z hydrolizatu kolagenu działają jako ligandy, wiążąc się z receptorami obecnymi na błonie fibroblastów i stymulując produkcję nowego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
- Bodźce fizyczne są bezpośrednio związane z interakcjami między kolagenem a fibroblastami. Aktywacja fibroblastów powoduje wzrost produkcji kolagenu.
Zobacz opis badania
Badanie z 2008 roku wskazało, że hydrolizowany kolagen w stężeniu 48 do 97 μg/ml spowodował wzrost odsetka zdolności rozmnażania się fibroblastów o 191%, a 0,76-1,53 μg/ml wywoływało procentowy wzrost proliferacji keratynocytów o 242%. Z kolei Pro-Hyp, czyli dwa aminokwasy pozyskane z kolagenu: prolina i hydroksyprolina powiązane ze sobą wiązaniem peptydowym, spowodowały 3,8-krotny wzrost syntezy kwasu hialuronowego.