Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy nie da się stwierdzić, że kolagen w postaci suplementu diety jest w 100% bezpieczny w ciąży, dla mam karmiących i dzieci karmionych mlekiem matki suplementującej kolagen.
Kolagen to białko wstępujące naturalnie w ludzkim organizmie. Lekarz, położna lub dietetyk z doświadczeniem w prowadzeniu ciężarnych mogą zdecydować czy w danym, konkretnym przypadku korzyści stosowania kolagenu w ciąży przeważają nad potencjalnym ryzykiem.
Głównym źródłem białka w diecie kobiet ciężarnych powinny być mięso, ryby, jaja, produkty mleczne z bezpiecznych, sprawdzonych źródeł oraz nasiona roślin strączkowych.
W 100% bezpieczny kolagen w ciąży to kolagen do stosowania zewnętrznego, w postaci kosmetyku zapobiegającemu rozstępom i rozjaśniającego te już istniejące.
Opis:
Już w 1982 roku próbowano oszacować, jaki wpływ ma nadmiar wolnych aminokwasów białkowych na zdrowie płodu. W tym celu karmiono ciężarne szczury laboratoryjne dietą zawierającą 6% kazeiny, w tym 5% treoniny, metioniny, waliny, izoleucyny, leucyny, tyrozyny, fenyloalaniny, tryptofanu lub lizyny. Wyciągnięto wniosek, że bariera krew-mózg u płodu jest niedojrzała i że synteza białek w mózgu płodu może być upośledzona przez nadmiar aminokwasów u matek. Za najgroźniejszy aminokwas uznano tryptofan. Badacze stwierdzili, że niezbędne są dalsze badania w celu określenia odpowiednich poziomów uzupełniających aminokwasów, które mogą być potrzebne w ciąży, ale nie będą szkodzić. Kolagen zawiera niewiele aminokwasów, które uznano za szkodliwe w tym badaniu.
W 2016 roku producent preparatu z kolagenem Provita przeprowadził sponsorowane badanie, w którym 115 pań w wieku od 19 do 43 lat spożywało dwa razy dziennie napój z uzupełnieniem kolagenowym w czasie trzeciego trymestru ciąży i przez 10 tygodni po porodzie. Badacze założyli, że hydrolizowany kolagen, jako łatwo przyswajalne białko o małej masie cząsteczkowej, może bezpiecznie pomóc uzupełnić zwiększone zapotrzebowanie białkowe kobiet w trzecim trymestrze. Kolagen wybrano, ponieważ zawiera mało aminokwasów uznanych w badaniu z 1982 roku za mogące wyrządzić najwięcej szkód. Wyniki zostały porównane z grupą kontrolną pacjentów, którzy nie przyjmowali suplementu. To pierwsze badanie oceniające bezpieczeństwo i wpływ kolagenu na kobiety ciężarne. Nie zaobserwowano działań niepożądanych. To badanie nie zajmowało się wzrostem płodu, parametrami noworodków czy zdrowiem niemowląt w dłuższej perspektywie czasowej.