Witamina C stymuluje procesy kolagenogenezy w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń włosowatych, skóry, dziąseł i zębów oraz kości i chrząstek. Bierze udział w syntezie kolagenu I i III, uczestnicząc w formowaniu wiązań krzyżowych kolagenu w procesie hydroksylacji proliny i lizyny.
Badania z 2022 roku wskazują, że optymalne dzienne spożycie witaminy C dla zapobiegania patologiom związanych z kolagenem i zapewnienia maksymalnej jakości gojenia się blizn i mechanicznej odporności blizn to ok. 80-95 mg dziennie.
Jak wskazują autorzy nowej analizy, u pacjentów przyjmujących witaminę C w dawce 10 mg/d blizny były o 42% słabsze niż u pacjentów spożywających dziennie 80 mg witaminy C.
W kontekście urazów, prawidłowego gojenia ran i tworzenia blizn średnie dzienne spożycie witaminy C powinno według autorów badania wynosić pomiędzy 75 a 110 mg. To dawka w przedziale rekomendowanym przez ośrodki National Academy of Medicine oraz European Food Safety Authority, ale jednocześnie ponad dwukrotnie większa, niż zaleca WHO.
Według specjalistów z polskiego Instytutu Żywności i Żywienia na rok 2020, zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wynosi średnio:
- 40-50 mg dziennie u dzieci,
- 75 mg dziennie u kobiet,
- 90 mg dziennie u mężczyzn.